Czym jest Quiz marketingowy i w jaki sposób zwiększa konwersję?

Coraz częściej serfując w internecie możemy spotkać się z quiz-marketingiem. Quizy obecnie można znaleźć na stronach internetowych, portalach społecznościowych. Sądzicie że to przypadek? Oby nie.

Zanim zaczniesz czytać o quizie, zobacz jak wygląda.

Podstawą skutecznej sprzedaży jest celne dostosowywanie produktu do potrzeb klienta. Może jednak sięgnijmy po przykład? Przypuśćmy że jesteś właścicielem sklepu AGD. Klient wchodzi na stronę internetową Twojego sklepu żeby znaleźć laptop dla swojego dziecka. Co widzi? Dużo komórek, komputerów, ładowarek, słuchawek a do tego jeszcze ekspres do kawy i dzbanki… Jak myślisz, gubiąc się w takiej ilości artykułów, klient przypomni sobie po co tu  przyszedł? A najważniejszy pytanie: czy kupi?


W takiej sytuacji quiz marketingowy może pomóc. Kilka pytań w stylu: co kupujesz, dla kogo, jaka cena będzie pasować i t.d. na pewno wpłyną na sytuację. Dalej prosisz o dane kontaktowe żeby wysłać wyniki quizu albo najlepsze oferty. Dodajemy jeszcze małą zniżkę albo bonus…

I Voila! Mamy dane kontaktowe osoby, która jest zainteresowana naszym produktem, a do tego jeszcze posiadamy jej preferencje.Teraz to już bułeczka z masłem:) Wysyłamy listę dziecięcych laptopów, gdzie klient znajdzie ten, którego szukał. Z kolei Ty, dzięki quizu, wiesz, że to prezent dla 10 cio-letniej dziewczynki i proponujesz pasujące słuchawki czy myszkę.

Podsumowując:

  • Dzięki temu, że stworzyłeś quiz i zapytałeś klienta o jego preferencje, zadbałeś o to by klient poczuł Twoją troskę. Już nie ma dystansu do Ciebie, bo zagrał z Tobą w fajną grę.
  • Mając dane kontaktowe klienta i jego preferencje proponujesz mu dokładnie to, czego szukał.
  • Klient jest zadowolony, bo pomogłeś mu znaleźć to, czego szukał ze zniżką czy bonusem. Najprawdopodobniej wróci ponownie:)
  • Ty, jako sprzedawca, jesteś zadowolony, że dzięki quizu, sprzedałeś produkt i jeszcze kilka dodatków. Dostałeś pozytywną opinię i najprawdopodobniej lojalnego klienta, który jeszcze ma dwójkę dzieci.:)

Ważne jest to, że możesz łatwo stworzyć quiz , i nie potrzebujesz umiejętności programowania, a nawet możesz nie mieć strony internetowej. Po rejestracji, za darmo dostajesz +100 zgłoszeń na swoje konto i pełną funkcjonalność serwisu.

Quiz marketing działa nie tylko sprzedając określone produkty. Dzięki quizom możemy zwiększyć ruch na stronie, “podgrzać” leadów albo po prostu rozbawić klientów i przypomnieć o swoim istnieniu.

Dodatkowo, quizy wykorzystują w celu zbierania danych klienta. Obecnie ludzie bardzo ostrożnie dzielą się własnymi danymi, to oznacza że sprzedające firmy mają coraz mniej touch-pointów ze swoim potencjalnym klientem.

Najfajniejszą cechą odróżniającą quizu jest kształt gry. Chyba każdy lubi się pobawić w test sprawdzający kim byłeś w poprzednim życiu, jaki masz IQ, typ skóry, jakie posiadasz zdolności i t.d. FUN i INFORMACJA budzą zainteresowanie, dlatego dzięki Soquizzy wzrasta chęć rozmowy, a klient będzie wracał znowu i znowu.


Jeżeli potrzebujesz pomocy w instalacji quizu, nasz support chętnie pomoże!